نماد سایت خبرکده

🔻 هشدار کارشناسان؛ لایحه امنیت …

🔻 هشدار کارشناسان؛ لایحه امنیت … 220679001702042202 914x1024

 

 

🔻 هشدار کارشناسان؛ لایحه امنیت اطلاعات افزایش «سرکوب دیجیتالی» و توسعه پلتفرم‌های روسی در ایران را به همراه خواهد داشت

ورود لایحه همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت روسیه در حوزه امنیت اطلاعات، به صحن مجلس شورای اسلامی، نگرانی ها را در زمینه افزایش سرکوب دیجیتالی در ایران افزایش داده است.

این لایحه که حاوی ماده‌های تفسیرپذیر و چندپهلو همچون «تهدیدات اصلی در حوزه امنیت اطلاعات» ، «حفاظت از اطلاعات» و یا «حوزه‌های اصلی همکاری دو جانبه» است، حضور فن آوری روسی در کنترل دسترسی‌های دیجیتال را رسمیت بخشیده است.

محمدجعفر نعناکار، کارشناس حقوقی و استاد دانشگاه، گفت که بیم آن می‌رود روسیه مهندسی ارتباطی و مهندسی اطلاعاتی ایران را تصرف کند. وی در نقد این لایحه به زومیت گفت که شرط ایجاد چنین تفاهم‌نامه‌هایی این است که کشورها هم‌وزن هم باشند و تاکید کرده است « باید حواسمان به این مسئله باشد که این اطلاعات به نوعی رد و بدل نشود که روسیه بتواند از جهات مختلف بر کشور ما اعمال سلطه کرده و برخی امور را مهندسی کند.»

سعید سوزنگر، کارشناس امنیت سایبری، درباره خطرات امنیتی این موافقتنامه گفت که ساختار اینترنت آزاد در روسیه اصلاً حفظ نشده و « تمام نگرانی ما این است که علاوه بر خود حکومت که ممکن است بخواهد برای کنترل کردن از این ساختار استفاده کند، دولت روسیه هم بتواند همین کنترل را بر مردم داشته باشد».

VOA
@

خروج از نسخه موبایل