نماد سایت خبرکده

در پیش‌نویس لایحه تعزیرات که ب …

در پیش‌نویس لایحه تعزیرات که ب … 076877001673112024

 

 

در پیش‌نویس لایحه تعزیرات که بنا بر گزارش‌ها معاون حقوقی قوه قضاییه به دولت ابراهیم رئیسی ارائه کرده، «بی‌حجابی» جرم تلقی شده و برای آن مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

پیش‌نویس این لایحه که متن آن در بعضی سایت‌ها به طور کامل منتشر شده، تاریخ اول آبان‌ماه را بر خود دارد، یعنی بحبوحه اعتراضات سراسری در ایران که با جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و هنوز ادامه دارد.

بخش اعظم این معترضان را زنان جوانی تشکیل می‌دهند که به اشکال و انحاء گوناگون از آتش‌زدن روسری تا بریدن موی خود و با تکرار شعار «زن زندگی آزادی» نشان داده‌اند که با حجاب اجباری مخالف‌اند و خواهان آزادی همهٔ زنان در انتخاب نوع پوشش خود هستند.

بر اساس ماده ۱۷۸ پیش‌نویس لایحه تعزیرات، که معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه آن را تدوین و پنجم دی‌ماه به دولت ارائه کرده، «مرجع قضایی با زنانی که بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شوند، طبق ماده ۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری» برخورد خواهد کرد.

بر اساس این ماده، در «جرائم تعزیری درجه هفت و هشت» مقام قضایی می‌تواند از متهم «التزام کتبی» بگیرد.

در پیش‌نویس لایحه تعزیرات آمده است: «چنانچه فرد از دادن التزام در مرجع قضایی امتناع کند یا پس از دادن التزام، دوباره مرتکب رفتار مذکور شود، به یکی از مجازات‌های اجتماعی درجه هشت محکوم و دادگاه می‌تواند علاوه بر مجازات مذکور، وی را به شرکت در دوره‌های تربیتی، اخلاقی و مذهبی به مدت یک تا دو هفته به عنوان مجازات تکمیلی محکوم کند.»

مجازات درجه هشت در‌ قانون مجازات اسلامی شامل حبس، جزای نقدی و شلاق است.

در پیش‌نویس لایحه تعزیرات همچنین مجازات‌هایی برای افرادی در نظر گرفته شده است که در فضای واقعی یا مجازی به «تبلیغ بی‌حجابی» بپردازند، «صاحبان حِرَف، صنوف و متصدیان اماکن عمومی» که در مورد رعایت حجاب توسط شهروندان همکاری نکنند و همچنین «مسئولان و مدیرانی که از اجرای وظایف خود در حوزه عفاف و حجاب امتناع کنند».

تدوین قانون برای مجازات‌ زنان در ایران به دلیل عدم رعایت پوششِ مورد تأیید جمهوری اسلامی امر تازه‌ای نیست؛ آن‌چه موارد ذکرشده در قانون اخیر تعزیرات را مهم می‌کند، تأکید دوباره قوه قضاییه جمهوری اسلامی بر برخورد با زنان بدون حجاب اجباری پس از نزدیک به چهار ماه اعتراض سراسری است.
@VahidHeadline

📡 @

خروج از نسخه موبایل